Szukaj Pokaż menu

Co nowego w technologii? Oto jak Huawei widzi przyszłość smartfonów

51 948  
158   33  
W dzisiejszym odcinku spróbujemy zwolnić się z pracy w IBM, zobaczymy przyszłość samochodów Tesla oraz przekonamy się, gdzie firma Huawei widzi siebie za 5 lat z całym segmentem mobilnym.

Co nowego w technologii? Nowinki ze świata technologii na Joe Monster

Przypadki z początku kariery kuriera

47 641  
224   85  
Cześć! O skurwielce kurierce słów kilka. Piszę ten artykuł za sprawą pewnego kuriera z mojego rejonu. Sam jestem w branży od zaledwie kilku miesięcy, ale już swoje przeżyłem i jeśli coś więcej mnie czeka, to nie wiem, czy się do tego nadaję.

To wyjątkowo mało lubiany zawód - dziś przyjrzymy się pracy kuriera i jego klientom

Ile prawdy o wojnie w Korei pokazano w serialu M*A*S*H?

52 907  
301   63  
Serial, który zna chyba każdy, kto ma 30 i więcej lat (a jeśli nie zna, to powinien poznać), bawił do łez, a momentami przechodził też na poważne, refleksyjne tony. Ile w tym serialu było prawdy (i czy w ogóle)? Na ile wiernie pokazywał realia szpitalne w czasie wojny w Korei?

Czy serial M*A*S*H wiernie przedstawiał realia pracy szpitala polowego w czasie wojny w Korei?
Dla przypomnienia - prawdziwym autorem MASH-a jest Richard Hooker (właściwie Hiester Richard Hornberger Jr.), amerykański pisarz, a wcześniej chirurg, który służył w prawdziwym MASH-u w Korei. Hooker napisał książkę "M*A*S*H: A Novel About Three Army Doctors", w której w krzywym zwierciadle pokazywał służbę w MASH-u. Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule w reżyserii Roberta Altmana. Dwa lata później zaczęła się emisja 11-sezonowego serialu M*A*S*H.

Wracając do tematu - czy serial choć w pewnym stopniu oddawał realia?

Mówiąc krótko - nie. Serialowe realia lekarzy i pielęgniarek mobilnego wojskowego szpitala chirurgicznego 4077 przypominają prawdziwą wojnę w takim samym stopniu, jak "Czterej pancerni i pies" przypominają front wschodni.

Czy serial M*A*S*H wiernie przedstawiał realia pracy szpitala polowego w czasie wojny w Korei?

Podejście do Koreańczyków nie pokazuje prawdy o tym, jak siły USA i ONZ naprawdę do nich podchodziły. W czasie trwania wojny uprzedzenie do Koreańczyków było bardzo mocno odczuwalne. Serial kręcono w Stanach Zjednoczonych w czasach, gdy zaczynało się mówić i działać na rzecz końca rasizmu, więc dialogi i podejście do postaci Koreańczyków nie mogły być przedstawiane realnie.

Wojna w Korei była znacznie krótsza. M*A*S*H trwał 11 lat, a prawdziwa wojna niecałe 3.

Stosunki społeczne między mężczyznami i kobietami bardziej przypominają te z lat kręcenia serialu - lata 70. - a nie realia lat 50. W czasach wojny kobiety nie były traktowane jak niemal równi partnerzy wobec męskiego personelu.

Rozluźnienie i luźne podejście do regulaminów wojskowych. Ludzie, którzy za dużo sobie pozwalali albo za bardzo się stawiali, ostro dostawali po czterech literach. Nieważne, jak dobrym był chirurgiem, to była jednostka wojskowa armii USA i wiązało się to z całą kupą obowiązków. Przełożeni mogli przymknąć oko na jakieś delikatne żarciki, ale odstawianie takich numerów jak w serialu szybko skończyłoby się sądem.

W tamtych czasach większość Amerykanów miała nastawienie mocno antykomunistyczne. "Zrozumienie" i "tolerancja" ukazane w serialu zupełnie nie przystają do prawdy historycznej. Bycie komunistą było traktowane być może gorzej niż molestowanie dzieci i wiele osób traktowało ludzi posądzonych o bycie komunistami w "odpowiedni" sposób. Wśród żołnierzy na froncie nie było sympatii ani współczucia dla przeciwnika - ani Koreańczyków z Północy, ani dla Chińczyków.

Czy serial M*A*S*H wiernie przedstawiał realia pracy szpitala polowego w czasie wojny w Korei?
Lekarze-oficerowie prawdziwego szpitala MASH 8055 z Korei. Drugi z lewej Hugh Hickey, kolega autora książki oraz pierwowzór postaci Hawkeye'a.

M*A*S*H był komedią dostosowaną do uwarunkowań społecznych czasu wojny w Wietnamie, więc konflikt, który miał miejsce dekadę wcześniej "unowocześniono". Serial był dobrą rozrywką, ale w najmniejszym stopniu nie odzwierciedla prawdy.

Jako ciekawostkę odnośnie samego serialu możemy dodać (a może się to przydać, jeśli kogoś najdzie ochota na przypomnienie go sobie), że były dwie "wersje" M*A*S*H-a, amerykańska i angielska. Amerykańska jak typowy sitcom miała podłożony śmiech "widowni", a tę brytyjską emitowano bez sztucznych śmiechów.


Źródła: 1, 2, 3
301
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Przypadki z początku kariery kuriera
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Wiedzieliście, że znane filmy animowane mają swoje wersje dostosowane do krajów, w których je puszczają?
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu 18 ciekawostek o filmie "Gladiator"
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 9 firmowych gestów, zachowań i kreacji znanych aktorów
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Grecja. Od perły starożytności po mistrzostwo w życiu na kredyt
Przejdź do artykułu Historia najbardziej charakterystycznych logotypów wielkich wytwórni filmowych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą