Szukaj Pokaż menu

Dziesięciu ludzi, którzy posiadają niesamowite zdolności

77 223  
210   65  
Mało kto z nas nie widział tych wszystkich filmów z superbohaterami, którzy dzięki swoim niecodziennym zdolnościom wzbudzają podziw i uznanie. Jednak większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że tacy ludzie istnieją również w realnym świecie. Czasami zdolności te są wynikiem wielu lat ciężkiej pracy, ale w większości przypadków są spowodowane mniejszą lub większą mutacją genetyczną - zupełnie jak w bardzo znanej serii X-men!

Reżyser z Brazzers odpowiada na pytania internautów

134 948  
248   42  
Bądźmy ze sobą szczerzy... Większość z nas ma takiego kolegę, który bez większego trudu rozpozna pseudonimy artystyczne gwiazd z poniższych zdjęć. Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca reżysera filmów pornograficznych? Jeden z pracowników Brazzers postanowił zaspokoić ciekawość czytelników Reddita.

Oto jak kręcono scenę zdobywania plaży Omaha w „Szeregowcu Ryanie”

74 567  
401   36  
Scena otwierająca film „Szeregowiec Ryan” to jedna z najbardziej intensywnych w całej historii kina. Jest również jedną z najlepszych scena batalistycznych, jakie mogliśmy oglądać na wielkim ekranie. Oto jak udało się osiągnąć ten niesamowity efekt.

#1.

Sektor Omaha na plaży w Normandii, gdzie odbyło się lądowanie sił aliantów w trakcie pamiętnego „D-Day” jest w rzeczywistości terenem historycznym i chronionym ze względu na swój charakter. Zdjęcia do filmu musiały więc odbyć się gdzie indziej. Padło na plażę Curracloe w Wexford (Irlandia).

#2.

Całość została sfilmowana w zaledwie 15 dni, jednak w zdjęciach brało udział łącznie 1500 statystów.

#3.

Niemal 1000 z nich stanowiły siły rezerwy irlandzkiej armii.

#4.

Projektantka kostiumów - Joanna Johnston - odtworzyła łącznie 3000 strojów. Odnalazła firmę, która produkowała oryginalne buty, jakie nosili amerykańscy żołnierze i zamówiła u nich 2000 par.

#5.

Steven Spielberg w rzeczywistości nie był jedynym reżyserem w tym filmie.

#6.

Pomagał mu również były wojskowy w stopniu kapitana, Dale Dye. Przed zdjęciami ostro przećwiczył całą obsadę aktorską. Przeszli intensywny trening szkoleniowy, który miał lepiej przygotować ich do roli.

#7.

„Wcielaliśmy się w rolę facetów, którzy są zmęczeni i nieszczęśliwi... nie moglibyśmy tego zrobić, nie przechodząc przez coś takiego, co zafundował nam Dale Dye”.

Takich słów użył Tom Hanks, kiedy w jednym z wywiadów opowiadał o obozie szkoleniowym.

#8.

Wielu żołnierzy w trakcie ataku na plażę zginęło przez utonięcie lub zostało zastrzelonych jeszcze w wodzie. Te sceny kręcono za pomocą dźwigu, który opuszczał aktorów i statystów do morza.

#9.

Polski operator filmowy - Janusz Kamiński - pomagał Spielbergowi osiągnąć ostateczny, ziarnisty i mało ostry wygląd scen. Osiągnięto to dzięki pozbyciu się specjalnej powłoki ochronnej z obiektywów kamer.

Dodatkowo montażyści (korekcja kolorów) poddali negatywy dodatkowemu procesowi chemicznemu, który miał wydobyć z nich jeszcze więcej barw.

#10.

No i wreszcie użyto migawek o kącie 45 i 90 stopni, zamiast używać klasycznych migawek o kącie 180 stopni. Dzięki temu udało się usunąć charakterystyczne rozmycie w ruchu w scenach akcji.

#11.

To wszystko sprawiło, że wybuchy - takie jak ten - stały się nawet jeszcze bardziej realistyczne i przerażające dla widza.

#12.

Wszystko - od kropli deszczu po kawałki wszechobecnego piachu - stało się jeszcze bardziej wyraźne.

#13.

Aby uchwycić sceny takie jak na przykład ostrzeliwanie oddziałów amerykańskich przez niemieckie gniazda karabinów maszynowych, trzeba było trwających całą noc przygotowań. Spece od efektów specjalnych umieszczali malutkie ładunki w piasku, które następnie detonowano, aby przypominały one uderzające w piasek kule.

#14.

Filmowcy mieli tylko dwie szanse (ludzie od efektów umieszczali w piasku po dwa zestawy ładunków), aby nagrać wszystko jak trzeba. W przeciwnym razie trzeba było poświęcić kolejną noc na przygotowania.

#15.

Ludzie od efektów specjalnych montowali w broni specjalne nadajniki sygnału, który był odbierany przez ładunki umieszczone w strojach czy w piasku. Brano pod uwagę nawet odległość, w jakiej cel znajdował się od karabinu. Im większa, tym stosowano większe opóźnienia dla sygnału.

#16.

Dla małych odległości ładunek detonował się niemal od razu.

#17.

Dla większych odległości stosowano odpowiednie opóźnienie.

#18.

Warto pokreślić to jeszcze raz! Wszystkie sceny, kiedy Niemcy ostrzeliwali aliantów lądujących na plaży, nakręcono w zaledwie dwóch próbach.

#19.

Jeśli chodzi o stronę dźwiękową sceny, Spielberg postanowił całkowicie zrezygnować z muzyki. Surowe dźwięki towarzyszące bitwie tylko podkreślały panujący dookoła terror. Włączano w to sceny, kiedy głównemu bohaterowi (Tom Hanks) dzwoniło w uszach.

#20.

Projektant dźwięku Gary Rydstrom chciał odtworzyć uczucie bycia ogłuszonym przez wybuch. W trakcie charakterystycznych momentów „dzwonienia w uszach” nagrywał dźwięki oceanu przez długą rurkę, aby w ten sposób uczynić wszystko możliwie jak najbardziej naturalnym.

#21.

Dodano również gwizdek do momentu, kiedy Hanks wracał do rzeczywistości.

#22.

Ludzie od efektów specjalnych wykorzystali tysiące manekinów porozrzucanych po plażach i wylali na nie setki litrów sztucznej krwi. Do tych scen wykorzystano również statystów po różnego rodzaju amputacjach.

#23.

Spielberg nie zawsze perfekcyjnie układał każdą ze scen.

#24.

Często chciał, aby tempo akcji było nadawane poprzez odpowiedni ruch i odpowiednie ustawienie kamery.

#25.

Chciał w ten sposób ukazać cały chaos towarzyszący lądowaniu w Normandii.

Trzeba przyznać, że Spielberg i Hanks odwalili kawał świetnej roboty, tworząc jedną z najlepszych scen bitewnych w całej historii kina.
401
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Reżyser z Brazzers odpowiada na pytania internautów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Największa ściema w historii kina kopanego! - Kim naprawdę był Frank Dux?
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 32 klasyczne filmy, które po prostu trzeba obejrzeć
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Wiedzieliście, że znane filmy animowane mają swoje wersje dostosowane do krajów, w których je puszczają?
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Fajne i proste pomysły ułatwiające życie II
Przejdź do artykułu 18 ciekawostek o filmie "Gladiator"

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą