Szukaj Pokaż menu

Rzeczy, których nie widuje się na co dzień CXXV - Jak ćwiczą profesjonalni gracze w ping-ponga

99 215  
571   42  
W tym odcinku m.in. realistyczna rzeźba kąpiącej się kobiety, jak ćwiczą profesjonalni gracze w ping-ponga, niezwykły projekt "Tsunami Miliarda Drzew" w Pakistanie, Nowy Jork widziany nocą z wysokości ponad 2 km oraz "hiszpańska tancerka" na plaży w Australii.

Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA III - Te drzwi w toaletach...

75 955  
323   55  
Kolejna porcja rzeczy, które zaskoczyły ludzi w trakcie pobytu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Bo to naprawdę dziwny kraj...

Zatrzymane w kadrze CCCLXXIX - Seksbomba na balu

91 050  
504   72  
Dzisiejszy wehikuł czasu rozpocznie swoją podróż w Moskwie w 1993 roku. Po drodze odwiedzimy m.in. Hiszpanię, Ukrainę, Rosję i Francję. Z kart historii dowiecie się czym były "Trójki NKWD" oraz kogo historycy uważają za pierwszego czarnoskórego gracza w krajowej reprezentacji piłki nożnej. Podróż zakończymy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

#1. Sprzedawca, siedzący z tyłu ciężarówki obok kozy opalanej drewnem, sprzedaje cukier w Moskwie. Cena to 26 000 rubli (100 PLN) za worek. 17 grudnia 1993 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Matka fotografa wojennego Roberta Capy przy grobie syna. Capa zginął 25 maja 1954 roku w Wietnamie - w wyniku wybuchu miny.

Kliknij i zobacz więcej!

Endré Ernő Friedmann, bo takie było prawdziwe nazwisko Roberta Capy, był jednym z najważniejszych fotografów XX wieku. Jest autorem fotografii z pięciu wojen (hiszpańskiej wojny domowej, wojny chińsko-japońskiej, II wojny światowej, I wojny izraelsko-arabskiej i I wojny indochińskiej) oraz innych wydarzeń.

W 1954 roku wyjechał do Japonii, by na zlecenie wydawnictwa Mainichi Press wykonać cykl zdjęć poświęconych dzieciom. Pobyt ten musiał przerwać, gdyż „Life” zlecił mu wyjazd do Indochin, gdzie wybuchła wojna, a pracujący tam fotoreporter Howard Sochurek wziął urlop. 30 kwietnia zaakceptował ofertę „Life”. Wkrótce wyleciał do Bangkoku i 9 maja dotarł do Hanoi. 25 maja towarzyszył francuskiemu wojsku, poruszającemu się po trudnym terenie delty Rzeki Czerwonej. Zginął tego samego dnia wskutek wybuchu miny lądowej, z aparatem Contax w ręce. Na ostatniej wykonanej przez niego fotografii widać maszerujących żołnierzy.

#3. Ostatnia z Czterech Kolumn Barcelony, które reprezentują paski katalońskiej flagi, zburzonych podczas dyktatury Primo de Rivera w 1928 r. Odbudowano je w 2010 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Cztery kolumny (20 metrów wysokości i 2,5 metra średnicy każda), od nazwiska ich twórcy zwane również Kolumnami Puiga i Cadafalcha, zostały wzniesione po raz pierwszy w roku 1919 tam, gdzie dziś znajduje się Magiczna Fontanna na Montjuic. Symbolizują one cztery czerwone pasy na fladze katalońskiej, przez co pierwotnie uważane były za symbol katalońskiej tożsamości.

W trakcie dyktatury Primo de Ribera z generałem Franco na czele były zakazane wszelkie symbole narodowo-wyzwoleńcze, dlatego kazano rozebrać kolumny przed Wystawą Światową, która głównie miała się odbywać właśnie na Górze Montjuïc w 1929 roku.

#4. Ostatni etap przeniesienia zabytków kompleksu świątynnego Abu Simbel w Egipcie w związku z budową tamy Asuan, 1967 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Z powodu budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej i zarazem utworzenia Jeziora Nasera, wiele zabytkowych budowli w Nubii zostało zagrożonych zalaniem. Aby uchronić Abu Simbel przed zniszczeniem, w latach 1964–1968 świątynie zostały przeniesione ponad lustro wody, na miejsce położone o około 65 m wyżej w stosunku do swej uprzedniej lokalizacji. Operacja została sfinansowana przez rząd Egiptu i UNESCO. Kierownikiem prac był z ramienia UNESCO polski archeolog Kazimierz Michałowski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Koszt operacji wyniósł około 36 mln dolarów. W 1979 roku świątynie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

#5. Koreańskie „kobiety do towarzystwa”, które przeżyły i zostały wyzwolone przez aliantów z rąk japońskich oprawców w prowincji Yunnan w Chinach - 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Kobiety do towarzystwa, tzw. "comfort women", zmuszane były do nierządu przez japońskich okupantów przed i podczas II wojny światowej, kiedy Półwysep Koreański znajdował się pod rządami kolonialnymi Japonii w latach 1910-1945. Po masakrze Nankinu, dokonanej w 1937 przez armię japońską, władze Japonii przyjęły taktykę zakładania tzw. „ośrodków pocieszenia”, w których kobiety zmuszano do prostytucji na potrzeby żołnierzy japońskich.

Kobiety do towarzystwa pochodziły z Japonii oraz terenów okupowanych przez Japonię, np. z Chin, Korei, Formozy, Wietnamu, Malajów, Filipin oraz z innych podbitych terytoriów. Były one porywane przez samych Japończyków lub przez podlegające im siły kolaboranckie i zmuszane do prostytucji w domach publicznych zwanych ianjo, zarządzanych zazwyczaj przez japońską żandarmerię Kempeitai. Kobiety służyły przede wszystkim wyższym oficerom armii japońskiej.

W 1945 roku, kiedy przegrana Japonii była już właściwie przesądzona, kobiety zostały porzucone, mordowane przez japońskich żołnierzy, bądź ginęły wskutek bombardowań sił alianckich. Te, którym udało się przeżyć i powrócić do swoich domów, często po przebyciu setek kilometrów, przeżywały ogromną traumę. Były izolowane przez lokalne społeczności, żyjąc w hańbie, napiętnowane za to, co im zrobiono. Większość z nich nie chciała opowiadać o piekle, przez które przeszły. Część z nich nie była w stanie założyć rodziny ani mieć dzieci.

Początkowo rząd japoński odcinał się od odpowiedzialności za tworzenie w trakcie wojny wojskowych domów publicznych. Poruszył ten problem dopiero w 1992 roku. W 1995 roku powstała fundacja pod nazwą Asia Women's Fund, której zadaniem jest materialne wynagrodzenie krzywd wyrządzonym jūgun-ianfu w trakcie wojny.

#6. Chłopiec sfotografowany z rzeźbą Myszki Miki. Prypeć, Ukraina, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Prezydent Rosji Władimir Putin pokazuje prezydentowi USA George'owi W. Bushowi pierwszy samochód swojej rodziny - Zaporożec z 1972 roku. Rosja, 14 lipca 2006 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Trójka NKWD przy "pracy", ZSRR, 1937 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Trójki NKWD były to komisje powołane na mocy rozkazu NKWD nr 00447 z 30 lipca 1937 roku w celu szybkiego rozpatrywania spraw sądowych (sądownictwo doraźne) związanych z "elementami antyradzieckimi" i "antykomunistycznymi". Były szczególnie aktywne w okresie wielkiego terroru.

Odsetek uniewinnień dokonanych przez trójki NKWD wyniósł 0,03% (500 uniewinnień na 1,5 mln zarzutów). Rozprawa trwała 5-10 minut, wyjaśniano oskarżonemu przysługujące mu prawa, a następnie komunikowano wyrok śmierci lub, w najlepszym wypadku, 8-10 lat obozu pracy albo więzienia. W ciągu jednego dnia komisje wydawały od 110 do 120 wyroków. „Rekord” został ustanowiony w 1938 roku na Terytorium Zachodniej Syberii, gdzie w ciągu jednej nocy zatwierdzono 1221 aktów oskarżenia.

#9. Wszyscy pomagają, gdy samochód utknie w 18-centymetrowej warstwie śniegu na East 38th w Nowym Jorku, 1943 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Pocałunek śmierci, Cavriana, 12 maja 1957 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Czarno-białe zdjęcie nieznanego autora, wykonane 12 maja 1957 roku. Przedstawia moment, w którym meksykańska aktorka Linda Christian (m.in. dziewczyna Bonda w pierwszej ekranizacji Casino Royale) całuje kierowcę Alfonso de Portago na krótkim postoju podczas wyścigu Mille Miglia w północnych Włoszech w 1957 roku. Portago zginął chwilę później w swoim Ferrari 335 S podczas pokonywania zakrętu z prędkością około 240 kilometrów na godzinę między Cerlongo and Guidizzolo, około 70 km od Brescii.
Wraz z kierowcą zginął także jego pilot Ed Nelson oraz dziewięcioro widzów, w tym pięcioro dzieci.

#11. Piechota Armii Czerwonej maszerująca główną ulicą Kijowa po wyzwoleniu miasta spod okupacji wojsk niemieckich, 1943 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Czeski tramwaj pogrzebowy 152 "Czarna Mary", który był używany podczas I wojny światowej do przewożenia zwłok żołnierzy przez stolicę Czech Pragę ze szpitali prosto na cmentarze, 1917-1918 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Helmut Kohl i Francois Mitterrand trzymają się za ręce w deszczu w czasie uroczystości upamiętniającej ofiary bitwy pod Verdun, 22 września 1984 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Bitwa pod Verdun to jedna z największych bitew I wojny światowej. Była toczona od 21 lutego do grudnia 1916 roku w okolicy miejscowości Verdun we Francji. W zamierzeniu dowództwa niemieckiego walki te miały spowodować wykrwawienie się armii francuskiej; po serii ataków i kontrataków, w których obie strony poniosły duże straty, Verdun pozostało w rękach Francuzów. Bitwa ta przeszła do historii jako „piekło Verdun” lub „młyn verdeński”, ponieważ obie strony dziesiątkowały się wzajemnie. Historycy szacują, że Niemcy stracili około 338 tysięcy żołnierzy, a Francja 348 tysięcy.

#14. Robert Kennedy podczas przerwy na lunch w Bluefield Drive-In, 1960 rok. Fotografia wykonana podczas kampanii wyborczej JFK.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Rosyjscy jeńcy wojenni pojmani podczas wojny rosyjsko-japońskiej osadzeni w budynku onsen, gorących źródłach, na których zbudowano kąpieliska. Dōgo Onsen w Matsuyama, prefektura Ehime w Japonii, 1905 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Andrew Watson (w środku, w górnym rzędzie), 1882 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Andrew Watson to piłkarz szkocki, uważany za pierwszego czarnoskórego piłkarza, który wystąpił w reprezentacji narodowej. W latach 1881-1882 trzykrotnie zagrał w reprezentacji Szkocji. Występował na pozycji obrońcy.

12 marca 1881 roku na londyńskim Kennington Oval Watson po raz pierwszy wystąpił w reprezentacji Szkocji w meczu przeciwko Anglii. Był kapitanem zespołu. W sumie w narodowym zespole zagrał 3 razy. Po przejściu do angielskiego klubu London Swifts nie wystąpił już ani razu w kadrze, gdyż Związek Piłkarski powoływał jedynie piłkarzy reprezentujących barwy szkockich klubów. Te 3 występy zapisały się niebywale chwalebnie w kronikach szkockiej piłki nożnej. Dwa razy Szkocja pokonała Anglię (6:1 w Londynie w 1881 roku oraz 5:1 w Glasgow w 1882 roku) oraz raz Walię (5:1 w 1882 roku we Wrexham).

Następnym czarnoskórym graczem, który reprezentował na arenie międzynarodowej barwy Szkocji był Nigel Francis Quashie. Dostąpił on tego zaszczytu w... 2004 roku, a więc 122 lata to ostatnim występie Watsona.

#17. Pamela Anderson i Kid Rock na balu, Wiedeń, 30 stycznia 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Pierwszy test przechwyconej niemieckiej rakiety V2 dokonany przez nazistowskich naukowców już na terytorium USA, 1946 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. W Glendale w Kalifornii zorganizowano akcję szczepień Drive Through, aby poradzić sobie z epidemią polio. Wykonano 2250 zastrzyków w ciągu 2,5 godziny, wrzesień 1960 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Dziś, 25 stycznia 2021 roku, mija dokładnie 50 lat, odkąd towarzysz Gierek prosił gdańskich stoczniowców o pomoc.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

504
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA III - Te drzwi w toaletach...
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Fajne i proste pomysły ułatwiające życie III
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą