Szukaj Pokaż menu

Faktopedia CMXI - Znalazł perłę wartą 100 mln dolarów i trzymał ją pod łóżkiem

100 055  
567   116  
Dziś m.in. kiedy miał miejsce ostatni poważny blackout w Polsce, starożytna teoria o czterech płynach w ciele człowieka oraz rybak, który znalazł perłę wartą 100 mln dolarów i trzymał ją pod łóżkiem.

Rzeczy, których nie widuje się na co dzień CXLIII - Jak podpisują się Japończycy

92 415  
544   63  
W tym odcinku m.in. jak zmienia się twarz w wyniku przeciążeń w samolocie, ludzki układ nerwowy, normalny mózg w porównaniu z mózgiem osoby chorej na Alzheimera oraz jak podpisują się Japończycy.

Zatrzymane w kadrze CDXXII - Prawdopodobnie jedyny czarnoskóry mężczyzna na pokładzie Titanica. Jak potoczyły się jego losy?

73 058  
520   45  
Dzisiejszą podróż w czasie i przestrzeni rozpoczniemy w Wietnamie. Odwiedzimy Stany Zjednoczone, Meksyk, Anglię, Indonezję i Rosję, by na koniec zobaczyć jedne z wartościowszych dzieł, które Niemcy zrabowali z ziem polskich podczas II wojny światowej.

#1. Wietnamski farmer na tle wraku bombowca Boeing B52 Stratofortress, Wietnam, lata 80. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. W tych czasach, kiedy nie było jeszcze maszyn do ustawiania kręgli, USA, początek XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Katherine Johnson, matematyczka, która obliczyła trajektorie dla niektórych najważniejszych misji NASA, 1962 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Katherine była odpowiedzialna między innymi za wyznaczenie okien startowych i trajektorii lotów kosmicznych Programu Mercury i Programu Apollo w czasie wyścigu kosmicznego. W 1969 roku była zaangażowana w zaplanowanie pierwszego załogowego lotu na Księżyc w misji Apollo 11. W 1970 roku przygotowane przez nią awaryjne karty nawigacyjne i obliczane doraźnie mapy astronomiczne pomogły w bezpiecznym powrocie misji Apollo 13.
Jak dobra była pani Johnson w swojej pracy? Kiedy NASA użyła po raz pierwszy komputera do wyznaczenia misji na misji Mercury-6, pilot John Glenn zażądał, aby właśnie ona zweryfikowała poprawność tych obliczeń.

#4. Traktat z Tlatelolco, który ustanowił denuklearyzację krajów amerykańskich, Meksyk, 1967 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Traktat o zakazie broni jądrowej w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach został podpisany 14 lutego 1967 roku i był to pierwszy tego typu układ w historii. Zakładał ustanowienie strefy bezatomowej na obszarze Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów. Ratyfikowały go 33 państwa z regionu. Porozumienie weszło w życie 25 kwietnia 1969 roku.

#5. Wiktoria Eugenia Battenberg, królowa Hiszpanii, król Edward VII, cesarzowa Augusta Wiktoria, cesarz Wilhelm II, królowa Aleksandra, królowa Portugalii Amelia, król Alfons XIII i królowa Norwegii Maud spotkali się w Londynie w 1907 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Dr Maurice Hilleman otrzymuje nagrodę, 18 kwietnia 1957 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Hilleman, którego matka zmarła w trakcie porodu, wychowywany był wraz z siedmiorgiem rodzeństwa na farmie. Pomimo ciężkich warunków, dzięki pieniądzom podarowanym przez starszego brata udało mu się pójść na studia. Był na tyle bystrym uczniem, że w wieku 22 lat obronił swoją pracę... doktorską na uniwersytecie w Chicago.
Hilleman opracował ponad 30 szczepionek, w tym osiem z czternastu najczęściej używanych na świecie. Jest m.in. twórcą szczepionek przeciw wirusom odry, ospy wietrznej, świnki, różyczki, dwoince zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, dwoince zapalenia płuc oraz kombinowanej szczepionki przeciw odrze, różyczce i śwince (MMR). Zapoczątkował także badania nad szczepionkami przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu A (HAV) i wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV). W swoich badaniach nad wirusami odkrył kilka ich rodzajów i zaobserwował zmiany genetyczne wirusa grypy.

#7. Sklepy należące do etnicznych Chińczyków są plądrowane, a towary palone na ulicach w Dżakarcie w Indonezji, 14 maja 1998 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W wyniku pogłębiającego się kryzysu ekonomicznego mieszkańcy stolicy Indonezji Dżakarty już w styczniu 1998 roku zaczęli dewastować sklepy, aby zaopatrzyć się w zapasy żywności. Szczególną nienawiścią darzyli chińską mniejszość, która stanowiła najprężniej działającą część branży sklepów spożywczych.
4 maja 1998 roku wybuchła kolejna fala protestów, tym razem na Sumatrze. W tym wypadku powodem była kolejna już w tamtym roku podwyżka cen oleju opałowego i elektryczności. Kolejną przyczyną była ogólna nienawiść do ówczesnego prezydenta Suharto, który to w oczach mieszkańców był odpowiedzialny za pogrążenie kraju w kryzysie. Protesty zamieniły się w manifestacje, a te z kolei w zamieszki. W wyniku starć z policją w ciągu majowych protestów zginęło ponad 1000 osób.
Prezydent Suharto podał się do dymisji 21 maja, a już w drugiej połowie tego samego roku rozpoczęto reformy gospodarcze.

#8. Samantha Fox i Freddy Krueger (Robert Englund) podczas promocji filmu Koszmar z ulicy Wiązów 5, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Żołnierze niemieccy i rosyjscy tańczą razem na froncie wschodnim I wojny światowej po podpisaniu traktatu brzesko-litewskiego, 1918 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Tonący japoński niszczyciel widziany przez peryskop okrętu podwodnego USS Nautilus, 1942 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Pociąg spada z nabrzeża rzeki Mur w Salzburgu w Austrii, 9 lipca 2021 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

W chwili wypadku, krótko po godzinie 7 rano, w trzech wagonach pociągu przebywały 54 osoby, w tym 45 dzieci i młodych osób. Krótko przed przejazdem pociągu w regionie przeszła burza, która spowodowała, że jedno z rosnących nieopodal drzew spadło na tory pomiędzy stacjami Kendlbruck i Predlitz. Pociąg wjechał w dość duże drzewo i w efekcie tego doszło do wykolejenia stosunkowo lekkiego pojazdu. Jeden z wagonów wpadł do rzeki Mur.
Jak podaje miejscowa policja, lekko rannych zostało 15 dzieci, 4 osoby musiały być hospitalizowane. Zostały zabrane do szpitala śmigłowcem. Woda w miejscu, gdzie wpadł wagon, ma obecnie na szczęście tylko około 1,5 metra głębokości. Cudem nikt nie zginął.

#12. Punkah wallahs, Indie Brytyjskie, początek XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Punkah to duży wachlarz z liści, piór lub materiału, służący do wentylacji pomieszczeń. Służący (wallah) mieli za zadanie umilać czas państwa w taki sposób, że poruszali ogromnym wachlarzem, który powodował ruch powietrza w gorącym i dusznym pomieszczeniu.

#13. Prezes Sony Corp., Akio Morita, śmieje się podczas spotkania, na którym pokazuje walkmana, Tokio, Japonia, 2 lutego 1982 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. William Van Alen, architekt Chrysler Building, z żoną na balu Society of Beaux Arts Architects, 1931 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Joseph Laroche, prawdopodobnie jedyny czarnoskóry na pokładzie Titanica, fotografia wykonana najprawdopodobniej w 1912 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Laroche był inżynierem i pochodził z Haiti. W 15. roku życiu przypłynął do Beauvais do Francji, by kontynuować naukę na studiach. Tam poznał Juliette Lafargue, z która miał dwie córeczki. Z powodu swojego koloru skóry, mimo tytułu inżyniera, miał problem ze znalezieniem pracy. Sfrustrowany takim obrotem sytuacji postanowił przenieść się wraz z rodziną na Haiti. Jego wuj Cincinnatus Leconte, który był ówcześnie prezydentem Haiti, obiecał mu posadę nauczyciela matematyki.
Podróż zaplanowali na drugą połowę 1912 roku, ale z powodu trzeciej ciąży Juliette postanowili przyspieszyć przeprowadzkę. Matka Josepha wykupiła im bilet na pokładzie SS France. Rodzina postanowiła jednak sprzedać te bilety i wybrać się w podróż drugą klasą na pokładzie RMS Titanic.
14 kwietnia 1912 roku Titanic zderzył się z górą lodową. Juliette i jej dwie córki zostały uratowane i podjął je RMS Carpathia. Ciała Josepha nigdy nie odnaleziono. Córka Josepha Louise Laroche (2 lipca 1910 – 28 stycznia 1998) była jedną z ostatnich ocalałych z zatonięcia RMS Titanic.

#16. Lego bikini girl - plakat stworzony przez agencję graficzną Lego w 1981 roku jako wewnętrzny żart biurowy i wydrukowano w kilkunastu egzemplarzach, które przez krótki okres wisiały w biurze. Wiadomo, że przetrwał tylko jeden egzemplarz.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Steve Wozniak i David Lee Roth, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. William Denby Hanna i Joseph Ronald Barbera omawiają proces produkcji kreskówki „Dwaj myszkieterowie”, 1952 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

„Dwaj myszkieterowie” okazali się kolejnym wielkim sukcesem studia filmów animowanych Hanna-Barbera. Ogółem seria kreskówek o przygodach sprytnej myszy i niezdarnego, pechowego kociaka zgarnęła na przełomie 10 lat aż siedem Oscarów. Po kolei były to produkcje „Gry wojenne” (1943), „Mysie kłopoty” (1944), „Proszę o ciszę” (1945), „Koncert na cztery łapki” (1946), „Mała sierotka” (1948), „Dwaj myszkieterzy” (1951), „Johann Mouse (1952).

#19. Paryżanie niszczą akcesoria Hitlera po kapitulacji nazistowskiego garnizonu w 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Amerykański oficer w podziemiach Zamku Norymberskiego obok 500-letnich rzeźb zrabowanych przez Niemców z Katedry Mariackiej w Krakowie, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!


W poprzednim odcinku
520
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Rzeczy, których nie widuje się na co dzień CXLIII - Jak podpisują się Japończycy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Chcesz zdenerwować swoją żonę? Sprawdź jak robią to mistrzowie
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą