Szukaj Pokaż menu

Pięć przełomowych osiągnięć w historii medycyny

41 868  
216   76  
Cieszmy się, że żyjemy w naszych czasach. Współczesna medycyna jest już na tyle rozwinięta, że bez większych problemów radzi sobie z dolegliwościami, co to potrafiły kiedyś wysłać pacjenta na tamten świat. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie kilka wielkich przełomów, które pchnęły tę gałąź nauki do przodu.

Który „film dla dzieci” nadal fajnie się ogląda, będąc dorosłym?

34 583  
104   104  
Istnieje wiele produkcji, które choć skierowane są głównie do młodszej widowni, zachwycają swoją głębią i uniwersalnym przesłaniem również dorosłych. Filmy te przekraczają barierę wieku, oferując bogatą treść, wielowymiarowe postacie i ważne lekcje życia. Oto kilka przykładów filmów, które zachwyciły internautów.

Facebook cenzurował treści dotyczące pandemii, które później okazały się być prawdziwe – Co nowego w technologii?

41 976  
193   92  
Dzisiaj:
  • Aplikacja mObywatel coraz bliżej zastąpienia tradycyjnego dowodu
  • Nowa funkcja YouTube Premium pojawia się na coraz większej liczbie urządzeń
  • Prezentacja samochodu elektrycznego nie poszła najlepiej
  • Młode pokolenie traktuje Tik-Toka jako podstawowe źródło informacji o świecie
  • Zuckerberg wyznał w wywiadzie, że Facebook cenzurował treści dotyczące pandemii, które później okazały się być prawdziwe

#1. Aplikacja mObywatel coraz bliżej zastąpienia tradycyjnego dowodu


Na początku marca tego roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy stanowiący, iż aplikacja mObywatel zyska prawa niemal zrównane z tradycyjnym dowodem osobistym. Oznacza to więc, że będziemy mogli zapomnieć o noszeniu plastiku w portfelu, bo do załatwienia niemal wszystkich spraw wystarczy nam smartfon.

Prezydent niedawno złożył podpis pod ustawą, co oznacza, iż już niewiele dzieli nas, aby weszła ona w życie. Niestety na chwilę obecną nie padła żadna konkretna data. W ustawie zapisano jedynie, iż zacznie ona funkcjonować:

w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych.



Wedle zapewnień jeszcze w ciągu tych wakacji. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się o tym w ciągu nadchodzących miesięcy.

#2. Nowa funkcja YouTube Premium pojawia się na coraz większej liczbie urządzeń


YouTube już od jakiegoś czasu stara się przekonać swoich użytkowników, aby ci skorzystali z ich płatnego planu subskrypcji Premium. Wiąże się to z całą gamą przywilejów, które oczywiście nie będą dostępne dla zwykłych użytkowników, którzy żałują pieniędzy na abonament.

Było mówione już o bombardowaniu nowymi, niepomijalnymi reklamami, było o możliwości słuchania muzyki z wygaszonym ekranem smartfona, a teraz będzie o kolejnym przywileju. Chodzi o rozdzielczość 1080p Premium, która charakteryzuje się zwiększonym wskaźnikiem bitrate.


Nowa funkcja wdrażana jest stopniowo. Początkowo widzieli ją głównie posiadacze urządzeń od Apple, jednak teraz zaczęła coraz częściej pojawiać się również na urządzeniach z Androidem czy na Google TV.

Okazuje się, że opcja ma być widoczna nie tylko dla użytkowników subskrypcji Premium, ale również dla szarych zjadaczy chleba. Prawdopodobnie po to, aby zachęcić ich do subskrybowania.

#3. Prezentacja samochodu elektrycznego nie poszła najlepiej


Kolejny dzień, kolejny samochód elektryczny, który stanął w płomieniach. Nie stało się to jednak w standardowych warunkach, a… jeszcze w trakcie jego prezentacji.

Mowa o modelu Pure od producenta Lucid Air. Jest to bezpośredni konkurent Tesli na rynku samochodów elektrycznych w USA. Model Pure jest niezwykle luksusowy i może pochwalić się całkiem przyzwoitym zasięgiem.

Jednak co z tego, skoro w trakcie samej prezentacji pojazdu ten stanął w płomieniach. Auto stało na parkingu i oczekiwało na jazdę próbną. Na pewno nie zawiniło podłączenie do sieci elektrycznej, gdyż pojazd nie był podpięty do ładowarki. Uważa się, iż winę za ten incydent ponosi usterka systemu 12-woltowego, w którego skład wchodzą dwa nietypowe akumulatory.

Rozpoczęliśmy dochodzenie techniczne w sprawie incydentu, który miał miejsce w sobotę 10 czerwca w Longwood na Florydzie. Nasze prace wciąż trwają, a dotychczasowe ustalenia wskazują, że pożar nie dotyczył zestawu akumulatorów wysokiego napięcia – czytamy w oświadczeniu producenta.
https://youtu.be/s62o6pxRaqQ

#4. Młode pokolenie traktuje TikToka jako podstawowe źródło informacji o świecie


Przedstawiciele najmłodszego pokolenia nie przestają zaskakiwać. Reuters Institut for the Study of Journalism stworzył raport oparty na ankiecie przeprowadzonej z grupą niemal 100 tys. dorosłych osób na 46 światowych rynkach. W badaniu brali udział również mieszkańcy Polski.

Z uzyskanych danych wynika, że spora część społeczeństwa swoją wiedzę o świecie czerpie z portali społecznościowych, a głównie z… TikToka.


Szczególnie jest to widoczne w najmłodszej grupie wiekowej biorącej udział w badaniu, a więc 18-24 lata. Aż 20% badanych z tego przedziału używa TikToka jako źródła informacji. Kolejny ciekawy fakt dotyczy konsumowania przez nas mediów i wybierania swojego źródła informacji. Nie będzie pewnie dla was żadnym zaskoczeniem, że drukowana prasa i telewizja odchodzi do lamusa, a coraz większą popularnością cieszą się media internetowe.


#5. Zuckerberg wyznał w wywiadzie, że Facebook cenzurował treści dotyczące pandemii, które później okazały się być prawdziwe


Założyciel Facebooka i dyrektor generalny Meta – Mark Zuckerberg – był ostatnio gościem Lexa Friedmana, gdzie podzielił się z słuchaczami podcastu swoimi przemyśleniami na temat cenzury treści w jego portalu społecznościowym oraz kilkoma dość niepokojącymi faktami.

Na sam początek poszedł oczywiście temat pandemii Covid-19 i szerokiej cenzury, jaka obowiązywała wtedy w mediach społecznościowych:

Niestety, uważam, że wielu przedstawicieli establishmentu zlekceważyło kilka faktów i poprosiło o ocenzurowanie treści, które z perspektywy czasu okazały się bardziej dyskusyjne lub prawdziwe.
Zuckerberg wyznał, że to podważa zaufanie do mediów, szczególnie że część teorii okazała się później prawdziwa. Nawiązał m.in. do tej mówiącej, iż koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium w Wuhan.

Myślę, że naprawdę trudno ustalić, gdzie wytyczyć granicę między tym, co jest faktem, a co opinią, ponieważ natura nauki polega na tym, że nic nigdy nie jest w 100 proc. pewne.
Możesz obalić pewne rzeczy, ale ciągle testujesz nowe hipotezy i analizujesz ramy, które były od dawna utrzymywane, i od czasu do czasu wyrzucasz coś, co działało przez bardzo długi czas. To bardzo trudne […] Ale myślę, że tylko dlatego, że jest to bardzo trudne i tylko dlatego, że są to skrajne przypadki, nie oznacza to, że nie powinieneś próbować dawać ludziom tego, czego szukają.
źródło www.riseupagencja.pl

W poprzednim odcinku: Infografika przedstawiająca statystyki P00rnhuba w Polsce pokazuje również, jak przebiegały zabory

193
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Który „film dla dzieci” nadal fajnie się ogląda, będąc dorosłym?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Jak producenci filmowi chronią się przed wyciekami informacji na temat fabuły
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu Polska policja też ma poczucie humoru!
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Dlaczego współczesne smartfony nie mają wymiennych baterii? Nie chodzi tylko o pieniądze
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Pani Irenka uczy, jak jeść banana. I nie tylko – Demotywatory
Przejdź do artykułu 13 szokujących rzeczy, które musisz wiedzieć o ciemnej stronie internetu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą