Szukaj Pokaż menu

10 rzeczy codziennego użytku, które powinieneś wyrzucić

40 814  
143   125  
Czas na wiosenne porządki. Oto kilka wskazówek, jak uporządkować swój dom, aby znów poczuć się świeżo i przyjemnie.

Sztuczki, jakich używa profesjonalny fotograf, by uzyskać niesamowite zdjęcia II

24 581  
112   16  
W fotografii perspektywa jest wszystkim. Artysta za pomocą swojej wyobraźni opowiada różne historie o przedmiocie ukazanym w kadrze, pokazując go pod różnymi kątami. Perspektywa nadaje zdjęciu głębię i może zamienić je w prawdziwy obraz 3D. Tę właśnie cechę wykorzystuje w swoich fotografiach Hiszpan Jordi Puig.

Zwierzę z wbudowanym peryskopem. 7 ciekawych faktów na temat żyraf

16 019  
109   16  
Z góry widać lepiej – również to, czego być może wcale nie miało się ochoty oglądać. Chociaż na sawannie, fakt faktem, widoki bywają naprawdę piękne.

#1. Do biegu gotowi


Biegnąca żyrafa wygląda doprawdy majestatycznie… przynajmniej dopóty, dopóki się o coś nie potknie, bo wówczas lądowanie, jakkolwiek spektakularne, majestatyczne zdecydowanie być przestaje. Jeśli jednak przeszkód nie widać, żyrafy potrafią rozpędzić się nawet do 55-60 km/h. Nie jest to prędkość, którą utrzymałyby na dłuższym dystansie, ale chwilowo – jak najbardziej. W związku z tym żyrafa, jak równy z równym, mogłaby ścigać się np. z niedźwiedziem grizzly (gdyby akurat jakieś zakrzywienie czasu i przestrzeni doprowadziło do spotkania tych dwojga).
africafreak.com

#2. Trochę jednak kaktus


Jak dobrze wiadomo, Polak nie kaktus – pić musi. Nie wnikajmy jednak w to, co i w jakich ilościach, skupmy się natomiast na żyrafach. Żyrafy tak wiele pić nie muszą. Mimo absolutnie sprzyjających odwodnieniu warunków życia, potrafią poradzić sobie bez wody przez kilka czy kilkanaście dni z rzędu. Jak to możliwe? W prosty sposób – pozyskują wodę z liści, strąków czy kory drzew. Jest to zresztą o wiele wygodniejsze. Aby napić się z mniejszej czy większej kałuży, żyrafa musi rozkraczyć nogi i obniżyć wysięgnik, co czyni ją nie tylko karykaturalną, ale też podatną na bezpardonowy atak drapieżników.
a-z-animals.com

#3. Porodówka na wysokości


Dorosłe, ciężarne żyrafy często wracają w miejsce, w którym się urodziły, aby tam właśnie dokonać porodu. To z pewnością sentymentalne wrażenie musi jednak ustąpić brutalnej rzeczywistości – a imię jej, w tym przypadku, grawitacja. O ile jeszcze żyrafa gotowa jest pochylić się do picia wody, o tyle przy porodzie nie zawraca sobie już tym głowy. W efekcie młode dosłownie wypada na świat, zaliczając w debiucie upadek z półtorametrowej wysokości. Nie jest to może najprzyjemniejsze doświadczenia – ale jakże znamienne. I dość dobrze odpowiadające późniejszemu egzystowaniu na tym łez padole.
giraffeconservation.org

#4. Bez czasu do stracenia


Co począć, gdy już wypadło się mamie spod ogona bądź – jak należałoby to ująć bardziej elegancko – przyszło na świat w cudzie narodzin? Generalnie na sawannie nie każdy może pozwolić sobie na leżenie i odpoczynek. O ile nosorożcom czy hipopotamom raczej nic szczególnego nie zagrozi, o tyle małe żyrafy nie mają czasu do stracenia. Gdy już otrząsną się z szoku po pierwszym kontakcie z ziemią, przystępują do błyskawicznej nauki – i już mniej więcej w godzinę od porodu stają o własnych siłach, a nawet biegną. To doprawdy imponujące tempo, biorąc pod uwagę fakt, że np. człowiek potrzebuje dobrych paru lat, by przestać pełzać.
nationalgeographic.com

#5. Drzemka na stojąco


Ułożyć się wygodnie, zamknąć oczy… i obudzić dwa dni później. Niejednemu z nas takie właśnie przyświecają marzenia, które – może pomijając samą długość snu – można dość łatwo zrealizować. Żyrafy natomiast mają trudniej i wynika to, ponownie, z ryzyka niebezpiecznego spotkania z drapieżnikami. Dlatego, chcąc nie chcąc, żyrafy śpią na stojąco, co z naszego punktu widzenia wydaje się karkołomnym (!) przedsięwzięciem. Zdarza się też, że i żyrafy „przysiądą” na ziemi w ramach odpoczynku. Wówczas jednak nie pozwalają sobie na więcej niż 5-6 minut snu, woląc niewyspanie od perspektywy pożarcia.
sciencing.com

#6. Na językach


Gene Simmons blednie w starciu z żyrafą… przynajmniej jeśli chodzi o długość języka, którym to frontman zespołu KISS lubił się chwalić. Tymczasem chwalić się nie ma czym, bo język żyrafy potrafi osiągnąć pół metra długości. Co więcej, jest ciemnofioletowy, co – według badaczy – prawdopodobnie służy ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Język żyrafy jest też wyjątkowo sprawny i chwytny, co ułatwia jej zrywanie liści z gałęzi wysokich drzew. Krótko mówiąc, nie ma porównania – i co by to nie miało być, żyrafa zawsze poradzi sobie lepiej. Przynajmniej dopóty, dopóki nie przyjdzie do śpiewania. Wówczas szanse się wyrównują.
giraffeconservation.org

#7. Podróże małe i duże


Jeszcze tylko żyraf nam tu brakowało… Choć sprowadzanie do Europy różnych, niekoniecznie dobrze dopasowanych gatunków z Afryki bywało modne w ostatnich latach, to akurat żyrafy ten trend ominął – poza sporadycznie występującymi w ogrodach zoologicznych osobnikami. To jednak nie tak, że wcześniej żyrafy do Europy nie zaglądały. Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek miał miejsce w 46 r. p.n.e., kiedy żyrafę do Rzymu przywiózł wracający z Aleksandrii Juliusz Cezar. Piętnaście stuleci później niejaki Lorenzo de’ Medici otrzymał żyrafę w prezencie od sułtana Egiptu.
thevintagenews.com
109
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Sztuczki, jakich używa profesjonalny fotograf, by uzyskać niesamowite zdjęcia II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 najdziwniejszych rzeczy, jakie rzekomo znajdują się w archiwach Watykanu
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu 4 współczesne problemy, które są dużo starsze, niż ci się wydaje
Przejdź do artykułu Patrzenie się na te zwierzaki grozi poprawą humoru na resztę dnia
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą